КОМАРИ

http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=21&aid=454

Д-р Иван Райчев води свирепа война срещу кръвопийците. На колана му виси пистолет с надпис USA, с който обезврежда натрапниците. Оцелелите насекоми тръшва със специални хапове



 Ръководителят на отдел "Природа" в Плевенския исторически музей Иван Райчев е обучен за борба с кръвопийците от комаролог №1 в света Мортен Андреъсън. Специалистът показва пистолет, който засмуква насекомите

Комарите са по-опасни и от професионална армия. Болестите, пренасяни от тях, са взели повече жертви, отколкото всички войни в човешката история. Няма нужда обаче врагът да те зарази с малария, за да го намразиш. Достатъчно е да надупчи плътта ти и да те принуди да се почесваш.
Всяко действие обаче има противодействие, всяка атака - контраатака, а всеки комар - ст.н.с. д-р Иван Райчев. Кръвопийците си намериха майстора в лицето на ръководителя на отдел "Природа" в Плевенския исторически музей. Благодарение на него и на още няколко специалисти вече имаме 10-годишна национална стратегия за борба с напастта. Мерки срещу инсектите ще бъдат взети по река Дунав.
Райчев е подготвен за неравната битка от комаролог №1 в света Мортен Андреъсън. Ученият е преподавател по медицинска ентомология (науката, която се занимава с насекомите) в "Кеймбридж". Обиколил е Африка и Саудитска Арабия, където воювал с хапещите. В България пристигнал, за да ни подкрепи в боя. След като дал акъл, се прибрал в родината с чувство на изпълнен дълг.
Докато Андреъсън пътувал към дома, по северната ни граница стартирала операция "Комар".
Представете си как двама мъже се движат бавно из гората. Първият е гол до кръста. Върви напред. Вторият го следва, насочил черен пистолет към тялото му. Конфигурацията торс - дуло е забелязана между село Връв и Силистра, т.е. в разстояние на близо 400 км.
На преден план всъщност ходи ветеринарят от Тутракан Данчо Куцаров. Плътно зад него, стиснал пищова, е ентомологът Иван Райчев. Специалистите не играят на стражари и апаши, а правят проучване на видовете комари по поречието на Дунав. Когато гадините налетят по разголения доктор, биологът опира специалното оръжие в кожата му, натиска спусъка и започва да ги засмуква. Машинката създава вакуум и кръвопийците попадат цели в пластмасово контейнерче. След това експертите ги упояват с етер и ги препарират.
Райчев бръмчи над главите ни с уникалния пистолет в Плевенския исторически музей. Не иска да ни плаши, а само да демонстрира възможностите му. Комаро-обезвредителят е черен, пластмасов. Върху него пише USA. Подарък е от чужденеца Андреъсън.
Преди да срещнем д-р Райчев, смятах-ме, че всички кръвопийци са вид "Нагли". Оказа се обаче, че само по поречието на Дунав живеят 41 различни вид.
Във вътрешността на страната имало още. Някои били типични само за Черноморието, други - за високопланинските зони. Гадините си поделили не само територията на страната, но и на човешкото тяло. Едни хапели по краката, други - по ръцете. "Не всички комари обаче се занимават с нас - уточнява д-р Райчев. - Някои видове смучат кръв от костенурки, змии, птици, прилепи."
Най-опасният за хората род е анофелес, който пренася малария. От Световната здравна организация отсичат, че в страната ни няма огнища на болестта от 1959-а насам. По данни на ХЕИ обаче и след тази година по някой анофелес попадал на наша територия с туристи от Африка.
В България борбата е насочена срещу обикновения кръвопиец, жужащ в ухото. 27 общини по течението на Дунав от години водят неравна битка с него. Опушват го наземно и въздушно с инсектициди. Процедурата се прави няколко пъти през лятото и излиза на държавата около един милион лева.
"Мортен Андреъсън се хвана за главата, като разбра колко харчим за нищо. Защото от тези действия ефектът е нулев. Все едно сме запалили парите и дори не сме успели да се стоплим с тях", твърди Иван Райчев. По думите му дори въз-растните комари да бъдат избити до крак, на тяхно място моментално ще се появят нови. Борбата трябвало да е във водните басейни, където живеели ларвите на кръвопиеца.
Как да бъдат натръшкани те, измислили израелците. Бацилус турингензис - така се казва създаденият от тях препарат под форма на хапчета, който мори бъдещите комари, без да вреди на околната среда. Във всяка таблетка има милиони бацили. След като бъде хвърлена във водата, тя се разтваря. Ларвите на кръвопиеца хапват съдържанието и скоро отпадат от играта. Съществуват и препарати на хормонална основа, които спират развитието им. "През първите две години подобно третиране ще ни излезе малко по-скъпо от досегашното. След това обаче ще си отдъхнем", категоричен е д-р Райчев.
Ученият обаче не показва отвращение към напастта. Като истински ентомолог той вижда в насекомите повече симпатични, отколкото дразнещи "черти".
Комарът е по-сложно устроен от изтребител.
Двукрил е, с шест крака. Вероломно пробива кожата с хобот от четири части. В раната вкарва слюнка, която съдържа антисъсирващо вещество. Благодарение на него смуче на воля, докато не го размажеш върху ръката си. Женската снася върху или около водни басейни, защото ларвите й се развиват само в H2O. Когато реши да остави яйцата си върху растителност, инстинктивно преценява къде да го направи, за да бъде залято мястото от живителната течност.
Според експерти най-досадните за човека са кулексите и айрисите. Именно те ни кацат, когато седнем на открито на по едно малко. Обонянието им е перфектно. Надушват ни с т.нар. хеморецептори, разположени в предната част на главата им.
Не само комарите, но и повечето насекоми разчитат на "носа" си. "Когато е готова за оплождане, мъжката пеперуда може да усети две молекули от хормона на женската в един кубически метър въз-дух", казва д-р Райчев. По думите му всяко съвременно изобретение е патент на природата. "Ако последният модел "Стелт" има коефициент на полезно действие 27 процента, водното конче, което е един от прототипите му, има 75 на сто. Обвивката на подводниците имитира кожата на акулите и делфините. Германските войници навремето използвали пръскачки, с които палели населени места. Принципът на действие на бръмбара бомбардировач е същият. В коремчето си той има два резервоара - единия с кислород, другия с водороден прекис. Изстрелва ги едновременно", казва ученият. Понякога през ума му минава въпросът кои създания са по-висши - хората или насекомите. Отговорът обаче не идва веднага.


ИНТЕРВЮ С ВАМПИР 
Кой ни пуска кръв

* Всеки комар тежи средно 0.05 грама.
* Може да изтегли 0.02 милилитра кръв.
* Само женските ни хапят. Белтъците в нашата кръв й трябват, за да отгледа яйцата си. Мъжките се хранят с плодов нектар и тичинков прашец.
Основната функция на "силния пол" е оплождането. След като приключи с него, мъжкият комар живее между 5 и 10 дена. Женските обаче могат да изкарат и година.
* Насекомите са привлечени към кожата ни от вещества, които отделяме с потта. "Вика" ги и азотният двуокис, който изхвърляме с дишането.
* Комарите могат да прелетят до 12 км. След като въведем стратегията за унищожаването им по Дунав, ще настояваме и румънците да се включат в изтребването им. Иначе смисъл от усилията няма да има.
* В аптеките се продават мазила, спрейове и гелове срещу комари. Според народната медицина помага натриването на тялото с орехови листа и смрадлика. Старите хора цепели глава лук и я слагали от двете страни на главата си. В зеленчука имало киселини, които отблъскват натрапниците. 



КРЪСТНИКЪТ
Открива три нови бръмбара, нарича единия на Петър Берон

Освен спец по комарите Иван Райчев е експерт и по бръмбарите стафилиниди.
В света те са около 44 000 вида. Описани са в седем тома, издание на Националния музей по естествена история в Щатите. Името на д-р Райчев също влязло в научната литература, след като открил три нови стафилинида. Първия кръстил на родината си - Lathrobium bulgaricum. Вторият получил името Lathrobium rectipennic заради особеност на анатомията си. Последния назовал Gabrius beroni в чест на Петър Берон, който му го донесъл от Осоговската планина. "Всеки откривател на ново животно е в правото си да стане негов кръстник. Разбира се, кръщаването не може да е произволно. Спазва се кодекс", уточнява ентомологът.
Стафилинидите са твърдокрили насекоми и са биоиндикатори за състоянието на околната среда. В България са изследвани през 1909 г. от чех и през
1937 г. от австриец. През последните 30 години с тях се занимава д-р Райчев. Въпреки че бръмбарите са дълги между 2 и 4 милиметра, специалистът им прави операции. Използва специални, изработени от самия него миниинструменти.
"Когато навлезеш в тайните на природата, знаеш къде, как и какво да търсиш. Гората например е пълна с живот. Достатъчно е да вземеш шума и да я пресееш върху бял чаршаф. Върху него ще паднат създания, за които въобще не си подозирал", казва д-р Райчев.







http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=556838

Как да се спасим от комарите

Още от древни времена комарът е притеснявал човека, не само с болестите, които разпространява, но и с нахалното си присъствие в ежедневието. То е съпроводено с търсенето на кръв и тук трябва да отбележим, че само женските хапят. Мъжките екземпляри живеят кратко след оплождането и се хранят само с плодов нектар и прашец, разказа запаленият изследовател на кръвопийците д-р Иван Райчев.
Мит е твърдението, че честотата на ухапването от комари е свързано с кръвната група на човека. Хората с по-активен метаболизъм, които при дишане излъчват по-големи количества въглероден двуокис, биват нападани по-често от нахалните кръвопийци. Причината е, че именно въглеродният двуокис е основният дразнител за този вид насекоми.
Те могат да усетят само няколко от неговите молекули и насочвайки се към тях да намерят първоизточника, обяснява д-р Райчев. Другият широко разпространен мит е, че ако погълнете солидно количество алкохол, комарите ще стоят на страна от вас. Въпреки, че само женските комари хапят, те нямат определени предпочитания към мъжкия пол на "хомо сапиенс", дори напротив - жените в месечен цикъл биват по-често нападани от комарките, твърди изследователят.
В миналото хората са използвали като ефикасно средство срещу комарите орехова шума, с която са натривали откритите части на тялото си. Нощем пък са цепели глава лук, която са поставяли до леглото си. Науката днес е измислила различни методи и средства за ефективна борба срещу този нахален вид, който у нас се среща в 41-а разновидности.
Сред най-използваните предпазни средства в ежедневието са т.нар. репеленти, които се продават под формата на спрей, мазила, кремове и отблъскват комарите, но не ги убиват. Те обаче не се препоръчват за деца и бременни жени, защото ако бъдат погълнати чрез допир с кожата, могат да бъдат опасни.
Единственото нещо, което убива комарите, са химичните препарати - инсектициди. Те също могат да бъдат вредни за природата и хората, ако се използват в големи количества, обясни още специалистът. Затова най-ефикасното средство за ограничаване числеността на комарните ларви остава т.нар. bacillus thuringiensis. Това са праховидни препарати, който се изхвърлят във водните басейни. Комарните ларви се хранят с тези бацили и умират. Те са безвредни за всички останали обитатели на водните басейни и за човека.
Няколко съвета за предпазване от комари, особено в селските райони, сподели с нас д-р Иван Райчев, който е и ръководител в отдел "Природа" към Регионалния исторически музей в Плевен.
  • 1. Сложете комарници на прозорците и вратите!
  • 2. Носете светли дрехи, тъй като тъмните тонове привличат комарите!
  • 3. Сменяйте често водата на домашните животни, защото ларвите на комарите се развиват само във вода.
  • 4. Покривайте добре санитарно-хигиенните ями, за да ограничите достъпа на комари до тях!
  • 5. Измивайте и източвайте периодично коритата на чешмите!
  • 6. Почиствайте редовно канали, шахти, отводнителни решетки и други възможни места за развитие на ларвите!
  • 7. Косете редовно тревата и зелените площи - там се крият комарите!
  • 8. Не допускайте наличието на локви около дома си!



14 Унас препаратите от Bacillus thuringiensis (Bt) запо- чват да се прилагат много ско- ро след създаването на търгов- ските продукти – края на 60-те години на миналия век. България става една от първите страни в Източна Европа, която много се- риозно възприема възможностите за биологична борба с вредните насекоми. Това съвпада с начало- то на задаваща се у нас мощна вълна от масово намножаване на листогризящи гъсеници, която се разразява в следващото де- сетилетие до огромни размери. Периодът се характеризира и с твърдата убеденост на повечето специалисти, че с появилите се наскоро високоефикасни химични препарати (ДДТ и хексахлоран) битката с насекомите ще бъде решена. Така че появата на без- вредни биологични средства в растителната защита в такава обстановка представлява голямо предизвикателство. Микробиологичната борба с не- приятелите по растенията е при- вличала много умове от миналото и са търсени естествени причи- нители на болести по тях, но без сериозни успехи. Bacillus thuringiensis е открита през 1915 г. от немския учен д-р Berliner в областта Тюрингия. Бак- терията влиза в Определителя на бактериите като самостоятелен вид Bacillus thuringiensis Berliner. Изолирана е от болни гъсеници на брашнения молец. Веднага са за- почнати опити с различни насеко- ми, но чак през 1955 г. канадският учен д-р Hannay установява, че в кристалното тяло, което се обра- зува във вегетативната клетка заедно със спората, са съсредо- точени токсични за насекомите субстанции. Това дава възмож- ност за кратко време да се изу- чи този процес и да се установи, че образуването на кристалното тяло е биологична особеност на вида и то винаги се образува в съседство със спората. Видовете бактерии от род Bacillus в даден етап от своето развитие споро- образуват, но само B. thuringiensis образува тези кристални тела и затова е отделен като вид енто- мопатогенна кристалообразуваща бактерия. Паралелно се проучва ходът на патологичния процес в насекомо- то и се установява, че мястото на действието на кристалния то- ксин е основно в средното черво, в което става храносмилането. Насекомите, които имат високо алкално съдържание на стомаш- ните сокове (рН – 8–10,5) раз- тварят кристалното тяло, в ре- зултат на което се освобождава токсичното вещество, наречено делта-ендотоксин. Схематично патологичният процес е следни- ят: от освободения от кристал- ното тяло токсин се парализира целият стомашен тракт, спира храненето, нарушава се целостта на стомашната лигавица, образу- ват се пробиви и стомашното съдържание се просмуква в кръв- та, която в здравите насекоми е стерилна. Веднага в нея започват вегетативно да се размножават Bt и бактерии от стомашната микрофлора. Този токсичен и па- тологичен процес е фатален за вредното насекомо и то загива за няколко дни. Установено е, че много видове листогризящи гъсеници са чувст- вителни към действието на Bt – особено чувствителни са тези, които се хранят с листна маса и рН на стомашните им сокове позволява освобождаването на делта-ендотоксина. Това откри- ва фронта на технолозите. Спори и кристали могат да се получат лесно, защото Bt расте на течни хранителни среди, откъдето те се освобождават, изсушават се и се формулират като препарат. Така се стига до разработване- то на промишлени форми на Bt- препаратите, които първоначал- но се формулират като мокрими прахове за пръскане, по-късно се създават по-усъвършенствани формулации. Досега не е открит друг патоген по насекомите с такива възможности за производ- ство и приложение в промишлени мащаби. Още през 1972 г. Международ- ната здравна организация раз- решава производството на Bt- препаратите и приложението им срещу повече от 400 вида гъсе- ници, като приема за доказана безопасността им за околната среда, човека и животните, пти- ците и рибите, полезната фауна и за растенията по показатели- те: токсичност, патогенност, Bacillus thuringiensis в борбата за чиста природа Доц. д-р Евгения Виденова 15 10/2013 темата канцерогенност, алергенност и тератогенност (последствия за потомството). Препаратите, съдържащи спори и кристален делта-ендотоксин, се регистрират успешно за широко приложение в много страни, раз- бира се, в зависимост от разпрос- транението на чувствителни на Bt насекоми. Най-широко се използват препа- ратите, съдържащи B. thuringiensis var. kurstaki, щам (HD-1), който е изолиран от американския учен д-р Dulmage през 1970 г. от гъсеници- те на розовия червей по памука. Той има най-висока токсичност – в клетките му се образува повече от един кристал и досега продъл- жава да бъде основен производ- ствен щам за много промишлени препарати, защото ефектът му е по-висок и се прилага в по-ниски дози. B. thuringiensis продуцира и други токсини – екзотоксини при култивирането. Те също са ток- сични за насекомите, но не се при- лагат и са забранени от Между- народната здравна организация и Европейската комисия, защото са общоплазматични. При производ- ството на Bt-препаратите не се допускат и следи от тях в гото- вия продукт. По данни на МЗГ в България започ- ват да се внасят Bt-препаратите от 1970 г.: ентобактерин от бив- шия СССР и тюрисайд от САЩ. През периода 1978–1986 г. е орга- низирано промишлено производство на биоинсектицида дипел, на осно- вата на B. thuringiensis var. kurstaki (HD-1) по лиценз на фирмата AbbottLab (САЩ). С произведените коли- чества са опазени от листогризя- щи гъсеници много овощни градини, спасени са от обезлистване широ- колистни и борови гори, пресечен е пътят на много каламитетни нашествия. В България са разработени тех- нологии на приложението на дипела – дози при отделните неприяте- ли, време на третиране, продъл- жителност на действие, начини на пръскане, ефективност и т. н. Основните листогризящи гъсени- ци, срещу които успешно може да се прилагат Bt-препаратите, са: гъботворка, златозадка, пръсте- нотворка, ябълков и сливов молец, бяла американска пеперуда, листо- завивачки и педомерки в овощните градини и горите, вълнарки, бели пеперуди по зелето, зелев молец, цвеклов молец, гроздови молци, градинска, гамозначна и люцерно- ва нощенка, ливадна пеперуда и др. Третира се в периода на активно- то хранене на гъсениците, като се препоръчва то да става в по-ранна фаза от развитието им, защото младите са по-чувствителни и по- бързо загиват, а и повредите са по-малки. Bt-препаратите са много ценни средства за растителна защита. Те имат висока екологична стой- ност – те са безопасни за полез- ните и индиферентните живи ор- ганизми в природата. Могат да се използват не само в селскостопан- ски и горски площи, но и в паркове, градини, вододайни зони, пасища, населени места, курортни местно- сти и резервати. Те не се натруп- ват в растенията и могат да се използват във всяка фаза от веге- тацията без карантинни срокове. При тях няма реални възможности за създаване на резистентност у насекомите – проблем, който вина- ги съпровожда прилагането на хи- мичните препарати. Bt-препаратите успешно се из- ползват самостоятелно и в ин- тегрираните системи, целта на които е да се получи стабилно потискане на каламитетните и масовите намножавания на непри- ятелите, да се предпазва околна- та среда от замърсяване с агро- химикали и да се предотвратят нежелани изменения в съществу- ващите биоценози. В опазването на видовото раз- нообразие и чистотата на при- родата трябва да се използват силите на самата природа и ши- роката конкуренция между орга- низмите за храна и жизнено прос- транство. Биоинсектициди на база B. thuringiensis (Списък ПРЗ/2013) Дипел 2Х (Валент Биосайънсис – САЩ) с двойна активност 32000 МЕ в концентрация 0,1% срещу шарения гроздов молец, бяла американска пеперуда, златозадка, в доза 100 г/дка срещу гъсени- ците на гъботворката и боровата процесионка и 100 г/дка срещу гъсениците на зелевата нощенка и бялата зелева пеперуда. Форей 48Б (Валент Биосайънсис – САЩ) с активност 10600 МЕ, за УПВ третиране без вода срещу шарен гроздов молец, горски видове зелена дъбова листозавивачка, малка зимна педомерка и борова процесионка, 150 мл/дка срещу златозадка, 300 мл/дка сре- щу гъсеници на гъботворка в първа и втора възраст и 400 мл/дка срещу гъсеници на гъботворка след втора възраст. Има и Форей 96Б – за борба срещу боровата процесионка.






         

ПРОДУКТИ » ИНСЕКТИЦИДИ » БИОЛАРКИМ 14 / BIOLARKIM 14

АДВ - bacillus thuringiensis israeliensis ser.h-14 600 uti/mg

Формула - течност - напълно безопасен за околната следа

Дозировка - 1-2 литра за хектар

Вредители - ларви на повече от 30 вида комари

Характеристика:БИОЛАРКИМ 14 е биологичен бактериален инсектицид, който действа само чрез поглъщане. Той е много ефективен срещу ларвите на повече от 30 вида комари и някои видове Simulidae и Chironomidae - ларви на мушици. Aedes, Anopheles, Culex, Culiseta, Psorophora, Wyeomya, Uranotaenia са някои от многото видове комари контролирани от БИОЛАРКИМ 14. Bacillus thuringiensis е аеробна, грам-положителна, спорообразуваща бактерия, принадлежаща към семейство Bacillaceae. До сега са определени повече от 28 щама на Bacillus thuringiensis принадлежащи на около 19 серотипа. Сред тях Bacillus thuringiensis разновидност israeliensis серотип H-14 (B.t. isr. H-14) е изключително ефективен срещу ларви на комари. При формирането на малки спори, в допълнение към спорите също така се образува протеин на кристали - делта ендотоксин. След поглъщане тези кристали се разтванят, увреждат епителните клетки на червата, насекомото спира да се храни и евентуално умира от глад. Лабораторните и полеви изпитания показват, че през 1-ви, 2-ри и 3-ти етап ларвите са силно податливи на B.t. isr. H-14; в началото на 4-ти етап ефикасността е доста добра. В гъсти популации на ларви в 4-ти етап от развитието си, резултатите са лоши. Затова B.t. isr. H-14 не контролира какавидите или възрастни при нормални обстоятелства. Ларвите, които оцелеят след поглъщането на БИОЛАРКИМ 14 стават изключително слаби и чувствителни към природните агенти за контрол /вируси, гъбички, паразити/, освен това те раждат малки, деформирани и безплодно потомство.

Техническа информация:
Комари: В чиста вода като водни ливади, поливни култури, езера, солени блата, канали и т.н. 1 литър от препарата /разреден с вода/ трябва да се използва за третиране на 1 хектар. В замърсена вода като канафки, канализация и т.н. 2 литра от препарата /разреден с вода/ за третирането на 1 хектар повърхност
Мушици: Препоръчва се препарата да се разпространи нагоре по течението на ларвите и да се смеси с вода 3-5 пъти обема си. 3 мг от продукта трябва да се използват за 1 литър течаща вода. Това трябва да бъде направено в продължение на 10 минути с помоща на стандартна пръскачка.
Също така се препоръчва да използвате подготвената смес в рамките на кратък период от време 






Генетично модифицирани бактерии ще се борят с маларийните комари

Генетично модифицирани бактерии ще се борят с маларийните комариС помощта на генетично изменени бактерии тайландски учени възнамеряват да се борят с комарите приносители на малария, съобщава вестник Bangkok Post.
Екип от микробиолози от Националния център по генно инженерство и биотехнологии установил, чедве бактерии убийци - Bacillus thuringiensis (Bt) и Bacillus sphaericus (Bs) вече не са ефективни при борбата с личинките на комарите, които развили устойчивост към Bs-токсина.
Бактерията Bs дълго време се смяташе за ефективна при унищожаването на личинките на насекомите и с успех се прилагаше в борбата с маларийните комари.
Според учените, въпреки, че устойчивостта на личинките срещу Bs все още не е окончателно доказана, бактерията става все по-неефективна. Генетиците комбинирали гените на две бактерии и създали нови щамове, които после били присадени в други бактерии.
Опитите показали, че получената при кръстосването нова бактерия по-дълго запазва подвижността си във вода и отделя смъртоносен за личинките белтък. Нейният токсин обаче се оказал по-слаб от отровата на двете изходни бактерии.
Изследователите смятат, че за доказване на тезата им са необходими още тестове. В момента в Тайланд е забранено пускането в околната среда на генетично изменени живи организми и учените не могат да проверят дали новите бактерии ще могат да живеят извън лабораторията.



Natural Mosquito Пестициди : Начало средства

Повечето хора смятат, комари неудобство . Те също са сериозен проблем се дължи на заболявания могат да носят и предават . Синтетични пестициди са на разположение за комари , но някои хора имат нежеланията към използване от човека химикали за контрол на вредителите. Няколко вътрешни средства за защита са на разположение , за да възпре или да убие комари , които използват само естествени съставки. Бласкун 

Заводът за бласкун е бил използван в продължение на хиляди години като цяло репелент против насекоми , особено за насекоми , които хапят . Още в първи век след Христа римляните са използвали това растение като спирачка за бълхи (тя е била известна на тях като " fleabane " ) , но ефективността му в комари пестициди също е исторически признато . ( Също така е известно като " комар растение. " ) Пулегон е естествено активния елемент от джоджен , че изглежда да отблъсне комарите , което обяснява защо е обща съставка, използвана в отблъскващи насекоми яки за домашни любимци . Заводът излъчва силен аромат , който действа като атмосферна спирачка за комари , и листата може или да се втрива директно върху кожата или може да бъде смачкан и смесен с кожни кремове и лосиони и прилагани по този начин.

< Бразилски> Bacillus Thuringiensis
A разнообразие от Bacillus Thuringiensis ( var. israelensis ) е научно тестван за ефективността му в комари пестициди. Ентомолози в Анкарския университет в Турция използват микро - капсулирани решения на комар ларви популации . Добавянето на алгинова киселина ( колоиден киселина намерени в кафяви гъби ) положителни резултати в това проучване . The бацил действа като патоген с ларви на комари , и се използва най-добре в райони, където те се срещат естествено , като области, където застояла вода събира - около открит водни обекти или климатици , или в близост до улуци , бани птици и басейни , например . Гранулирани форми на този елемент може да бъде получена чрез тревата и градината магазини.





http://www.tvmix.bg/?p=2100


komar
Заради опасността от зика, тази година борбата с комарите започва в Бургас още по-рано – на 10 март. Вече е направена необходимата организация и е изготвен графикът за дезакаризационните и ларвицидни обработки.
По-ранният старт тази година е с превантивна цел и е насочен срещу разпространението на азиатския тигров комар “Аедес албопиктус”, който е причинител на вируса Зика в страните от Латинска и Южна Америка, както и в отговор на топлите зимни дни, благоприятстващи развитието на кърлежи и ларви на комари.
За целта ще бъде извършена първоначална ларвицидна обработка на всички установени биотопи, както и на нововъзникналите, за да бъдат унищожени ларвите на комарите преди те да се развият и излетят в околната среда. След това ще бъде извършена и имагоцидна обработка или обработка на дървесната и храстова растителност, която е насочена към унищожаване на вече излетелите насекоми.
За обработката ще бъдат използвани препаратите димилин и вектобак за ларвицидната обработка, и фовал, микрозин и ефциметрин – за имагоцидната. Пръскането ще се извърши с модерна и високоефективна техника за наземна обработка със студен аеорозол, както и с летателни средства за въздушна обработка на по-труднодостъпните водни площи и тръстикови масиви около бургаските езера.
Г Р А Ф И К
за ларвицидни обработки на биотопи на територията на гр.Бургас
10.03. – 30.03.2016
10.03.2016
1. Обработка на биотопи в района на Бургаски солници.
2. Обработка на биотопи от Бургаски солници до Конна база.
22.03.2016 /вторник /
Обработка на биотопи от Конната база до сервиз Ситроен.
23.03.2016 /сряда/
Обработка на биотопи от сервиз Ситроен до Бургаски солници.
24.03.2016 /четвъртък/
1. Обработка на пръснати водоеми и биотопна растителност в Приморски парк и парк Езеро.
2. Обработка на биотопи от Метро в посока Ветрен, 5-ти километър /зад АПК Христо Ботев/
25.03.2016/петък/
Обработка на биотопи в Гробищен парк.
28.03.2016/понеделник/
1. Обработка на канал между езеро Вая и Пристанище Бургас.
2. Обработка на биотопни дупки и част от разлива на езерото между Мосю Бриколаж в южна посока.
29.03.2016 /вторник/
Обработка на канала в Южна промишлена зона и прилежащата растителност в кв.Победа и Корабостроителен завод.
30.03.2016 /сряда/
1. Обработка на биотопи около поделение Лозово, Топлофикация и гара Разпределителна.
2. Обработка на биотопи от СОМАТ в посока Долно Езерово, канални биотопи в Долно Езерово.
31.03.2016 /четвъртък /
1. Обработка на биотопи езеро Вая – от СОМАТ до поделение Капчето
2. Обработка на биотопи от поделение Капчето към Горно Езерово.
01.04.2016 /петък/
1. Обработка на биотопи от Помпена станция Меден Рудник към Преливника.
2. Обработка на биотопи към местността Пода – Приют за безстопанствени кучета.
Г Р А Ф И К
за дезакаризация на тревни площи
/паркове, градини, детски площадки и зони за свободно пуснати кучета/
на територията на Община Бургас
10.03.2016 – 30.03.2016
10.03.2016 Парк Велека /к/с Изгрев / и детски площадки
11.03.2016 Парк Изгрев /к/с Славейков, бивш Гробищен парк/ и детски площадки
12.03.2016 Парк Славейков /до Билла/ и детски площадки
14.03.2016 Парк “Минерални бани” /кв. Ветрен/
15.03.2016 Площадки за свободно пуснати кучета – гр. Бургас
16.03.2016 Паркове к/с Меден Рудник и детски площадки Лесопарк “Росенец” /местност Отманли/
17.03.2016 Парк Езеро – алеи от ЦУРК към Психодинспансер
18.03.2016 Парк Езеро – алеи от Психодинспансер до канала, в посока Сарафово
21.03.2016 Приморски парк – от х-л Приморец до Пантеона
22.03.2016 Приморски парк – от Пантеона до Воденицата, алеи под Воденицата и крайбрежна алея.
23.03.2016 Лесопарк “Росенец” /местност Отманли/
Биоцидните препарати, които ще се използват са на основата на алфа циперметрин и делтаметрин – ниско токсични, с дьлготраен остатьчен ефект, ефикасни срещу широк спектьр инсекти и абсолютно безопасни за бозайници и птици.
Дезинфекционна Станция Бургас ЕООД поддържа в готовност и екип, който ще работи по сигнали на граждани, включително и през празнични и почивни дни.
Тел. за сигнали: 056 86 29 81, 056 84 38 91, 0893/ 683 143







Разработена е програма за биологичен контрол върху комарите
Едно от модерните решения е биологичния контрол на комарите, който се разработва като програма в защитената местност „Калимок-Бръшлен" край Тутракан и вече дава много добри резултати.
  • ПОСЛЕДНИ
  • НАЙ-ЧЕТЕНИ
ВРЕМЕТО В МОМЕНТА
Видяна: 8
  • 0
    0
За унищожаване на комарите обикновено се използват химични средства за въздушна или наземна обработка на площите. Това обаче често води до нарушаване на равновесието в еко-системите, тъй като се унищожават и много други насекоми.

За разлика от практиката да се атакуват с препарати вече излюпените комари, в „Калимок-Бръшлен" се използват естествените врагове на ларвите на комарите. Най-сериозният сред тях е рибка дълга около 4-5 см, известна като „Върловка". Този вид живее в плитки води и се храни с ларви на комари през целия си живот.

Йордан Куцаров - директор ЗМ „Калимок-Бръшлен": „Има ли достъп до вода, където може да влезе, като тия места, където обичат ларвите на комарите да се размножават, тая рибка влиза там и унищожава всичко до което се докопа."

Предимството на Върловката е че има голям апетит, бързо се размножава и се радва на многочислено потомство. Практиката на специалистите в Калимок-Бръшлен е показала, че намаляването на комарите е в пряка зависимост от състоянието на природата.

Йордан Куцаров -директор ЗМ „Калимок-Бръшлен": „Цялата екосистема е жива - тя се поддържа, тя е в едно равновесие, което не позволява голямо производство на комарите - има единични бройки, които съответно си влизат в цикъла на храна на другите видове."

Освен за рибите, в защитената местност са създадени условия да се размножават и водни кончета, които също се хранят с ларви на комари. Резултатът е налице - от две години тук комари няма. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар